FRACTIONS AND ESTIMATIONS
Supermarkets are expected to provide information that will allow you to compare prices quickly and easily. However, you will probably have noticed that although the information is there, it’s still not that easy to compare prices. Here are some of the different ways that supermarkets provide information that can make it harder:
– Displaying information for two adjacent products in a different form, for example, one giving price per 100g and the other price per kg, or price per unit compared to price per weight.
– Not displaying price per 100g under any offers, for example, 3 for 2, or ‘buy one get one free’.
– Selling in certain units, but offering price comparisons in a different size, for example, yoghurts are often sold in 125g pots, but the price comparison will be per 100g. Cheese is often sold in 300g packets, but prices are per kg.
– Providing offers with ‘funny numbers’ that make it harder to divide and see what you’re getting for your money. Examples of this include ‘3 for euros 2’.
– Selling similar products in packs of different numbers of items or in different sizes, so that you can’t just compare the prices of the two packets. For example, supermarket own-brand cereal may come in a smaller box than a named brand, making a difference of a few cents in the price look much bigger.
It’s fair to say that most people won’t be whipping out their calculator, or even their phones, to compare prices. After all, an offer’s always better value, isn’t it? But what about when you have two competing offers?
Using techniques like reducing fractions and estimating will help:
EXERCISE: You can see two offers: ‘5 for Euros 2’ and ‘Two packs of six for Euros 5’. Which is better value?